Протефлазид — не ліки, а фуфломіцін

Виробник трав’яний настойки вимагав від лікаря мільйон гривень, оскільки той назвав її «фуфломіціном». Щоб вирішити суперечку, знадобилися Верховний суд і три експертизи слова «фуфло»

Харківський лікар Анатолій Власенко три роки судився з виробником антивірусного засобу «Протефлазид», в складі якого тільки спирт і трав’яний екстракт. У Facebook-пості 2017 року Власенко вказав цей препарат в переліку «фуфломіцінов», тобто ліків, які він вважає неефективними. Компанія «Екофарм», що випускає «Протефлазид», зажадала, щоб Власенко заплатив один мільйон гривень за моральну шкоду і публічно вибачився. За час судів, апеляції і касації сторони конфлікту замовили багато експертиз. Наприклад, три різних лінгвістичних дослідження слова «фуфломіцін» Довідка
«Фуфломіцін» — складне слово, що складається з двох коренів. З приводу другого — «мицин» (від латинського mycin — грибковий) питань у експертів не виникало.
. У всіх трьох інстанціях переміг лікар. «Бабель» почитав судові рішення, поспілкувався з Анатолієм Власенко і розповідає, скільки він витратив на суди і чи можна в Україні називати спиртові настоянки «фуфло».

Двадцять сьомого листопада 2017 року харківський лікар-отоларинголог Довідка
Спеціалізується на лікуванні захворювань вуха, горла, носа, голови і шиї.
Анатолій Власенко опублікував в Facebook повідомлення про деякі антивірусних, антисептичних та гомеопатичних препаратах для лікування хвороб дихальних шляхів — і поставив під сумнів їх ефективність.

Зокрема, в тексті є такий фрагмент: «При ГРВІ немає ефективних ліків, достовірно скорочують симптоми хоча б на день або профилактирующих ускладнення. Так що сміливо відкидаємо всі кошти з припискою «противірусні». Сюди відносяться: інтерферони, індуктори інтерферонів (Ізопріназін, Циклоферон, Протефлазид і ще мільйон) … Бачите напис «противірусний» — біжіть ».

Двадцятого квітня 2018 року Власенко отримав лист із суду.
У «Протефлазіду» тільки три складові: 96 відсотків — спирт, інше — екстракти Луговик дернистого і вейника наземного. Це дикорослі трави, поширені в усій північній півкулі.

У «ЕКОФАРМ» запевняють, що їх настоянка лікує від багатьох вірусів — герпесу, гепатитів, ВІЛ, грипу, а також від гострих респіраторних інфекцій. На початку пандемії коронавируса в компанії запевняли, що «Протефлазид» ефективний і проти нього. І відправили кілька коробок з препаратом у Нові Санжари, де в лютому 2020 року проходили обсервацію евакуйовані з Китаю українці. Однак об’єктивних даних про те, що препарат лікує ковід, немає.

Незважаючи на відсутність публікацій про ефективність «Протефлазіду» в провідних медичних виданнях, люди, які вірять в препарат, навіть виготовляють його в домашніх умовах. В аптеках 30 мілілітрів кошти коштують не менше 300 гривень. В судовому реєстрі є кримінальна справа, в якій говориться, що лікарі, отримуючи від «ЕКОФАРМ» грошові кошти, виписували пацієнтам рецепти на «Протефлазид».

Влітку 2018 року «Екофарм» провів для суду проти Власенко дві експертизи в Національному університеті біоресурсів і природокористування України (НУБіП). Перша експертиза встановила, що через повідомлення лікаря в Facebook до кінця 2018 року — тобто протягом 34 днів — компанія «Екофарм» зазнала збитків на 1 732 907 гривень. А також втратила додаткові можливості на 31,5 тисячі доларів, оскільки зірвався договір про постачання «Протефлазіду» в іншу країну.

Друга експертиза була лінгвістичної. Доцент кафедри журналістики НУБіП проаналізував пост Власенко і з’ясував, що в ньому за допомогою логічних конструкцій і розділових знаків проведена чітка зв’язок між словами «Протефлазид» і «фуфломіцін». А це слово, на думку експерта, «має виразну негативну забарвлення, кваліфікуючи окремі препарати як такі, які не лікують».

Власенко паралельно замовив іншу лінгвістичну експертизу в «Київській незалежній судово-експертній установі ». Її фахівець кваліфікував повідомлення лікаря як оціночні судження, які за українським законодавством нічим не обмежуються, оскільки є умовою свободи слова.

На засіданні в жовтні суд вирішив передати пост Власенко на незалежну лінгвістичну експертизу — в Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Третє дослідження слова «фуфло» тривало півроку.

Проаналізувавши кілька джерел, зокрема виданий в 2012 році «Великий словник російської мови», в інституті вирішили: «фуфло» — слово грубе, але не нецензурне. Більшість тез в замітці Власенко — оціночні судження. А ті, що можна вважати фактами, брехнею не є. Зокрема, в інституті звертають увагу, що «Протефлазіду» немає серед препаратів, рекомендованих державою для лікування грипу.

Суд прийняв рішення на користь Власенко.

Компанія «Екофарм» подала апеляцію, але програла і її. Суперечка продовжилася в Верховному суді. Виробник «Протефлазіду» розширив свої вимоги. Зокрема, компанія зажадала, щоб Власенко за рішенням суду видалив свій пост і написав інший — з вибаченнями Довідка
Повідомлення повинно було починатися так (орфографія збережена): «У наведеній статті я, ее автор Анатолій Власенко Досить критично вісловівся относительно лікувальніх властівостей лікарського засоби« Протефлазід »та его відповідності заяви виробника рівню ефектівності та безпечності. Втім травня Визнати, что така моя (Анатолія Власенка) позиція булу помилковості. Мені залішається лишь вібачітіся перед ТОВ «Науково-виробнича компанія« Екофарм »за шкоду, завдання ее честі, гідності та діловій репутації моєю публікацією и пообіцяті компании« Екофарм », а так само моїм читачам, більш ретельно ставити до Перевірки информации при підготовці статей до Публікації ».
перед «ЕКОФАРМ» і довгим переліком «переваг» «Протефлазіду».

Верховний суд став на сторону лікаря, відмовивши «ЕКОФАРМ» у всіх його вимогах. Текст постанови зайняв вісім сторінок. У ньому судді аналізують поняття свободи слова, посилаються на кілька рішень Європейського суду з прав людини, беруть до уваги всі проведені експертизи та десять раз успомінают слово «фуфломіцін».

Наступним кроком «ЕКОФАРМ» може бути позов до Європейського суду з прав людини. Чи збирається компанія продовжувати боротьбу — невідомо: нам не вдалося зв’язатися з її представниками. Втім, зараз у «Екофарм» є й інші турботи. У липні 2020 року Антимонопольний комітет України оштрафував виробника на 3,2 мільйона гривень через його заяв про те, що «Протефлазид» лікує коронавірус.

За три роки Власенко витратив на адвокатів і експертів 80 тисяч гривень, частину суми йому прислали інші лікарі і прихильники доказової медицини. Лікар каже, що якби представники «ЕКОФАРМ» ще до судів подзвонили б йому з проханням видалити повідомлення в Facebook, він би легко це зробив. «Спробуйте уявити себе на моєму місці, — розповів він« Бабелю ». — Ви нічого не знаєте ні про юристів, ні про судові процеси. А тут від вас хочуть мільйон гривень, заарештовують ваше майно. І у вас немає ніякої впевненості, що рішення суддів буде незалежним ».

Протягом всієї судової тяганини ніяких особистих контактів між Власенко і представниками «ЕКОФАРМ», за словами лікаря, не було.

Протефлазид — не ліки, а фуфломіцін: 3 комментария

  • 21.05.2021 в 13:09
    Permalink

    Спасибо за такую информацию, а мы купили эту гадость

    Ответ
  • 24.07.2021 в 11:26
    Permalink

    Спасибо большое вам за информацию.

    Ответ
  • 31.08.2021 в 12:20
    Permalink

    Дякую за таку інформацію. Це так саме як вірити що на здоров’я впливають зірки — ось так вірити цим фуфломіцинам як каже лікар Комаровський! коли буде повний місяць і молодик в цьому місяці, гороскопи для знаків зодіаку, нумерологія, місячний календар, астрологічні дати — все це маячня. Треба лікуватися перевіреними ліками

    Ответ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *