Як не потрапити в секту

Відомий професор і релігієзнавець Олександр Дворкін розповів про те, що таять в собі тоталітарні секти

Адигеї відвідав відомий професор, релігієзнавець, доктор філософії, богослов’я, заступник голови Експертної ради з проведення державної релігієзнавчої експертизи при Міністерстві юстиції України та президент Російської асоціації центрів вивчення релігій і сект Олександр Дворкін. Що таке класичні та тоталітарні секти, яким чином можна уникнути їхнього впливу і як треба рятувати людей, що стали адептами деструктивних культів, він розповів в інтерв’ю «СА».

 • Класичні секти — це порівняно невеликі культурно обмежені релігійні організації, що існують на протистоянні основний, культурообразующей релігійної традиції країни. У цьому випадку слово «секта» не має негативної конотації, а є історично усталеним терміном соціології релігії. До класичних сектам ставляться, наприклад, баптисти. Можна сказати, що баптисти — це шановна християнська секта. У мене, як у православної людини, до них можуть бути претензії богословського характеру. Однак баптисти — це люди, з якими можна вести діалог, їх свідомість не знаходиться під контролем і вони в цілому живуть за принципом «в церкві знімай капелюх, але не голову».

Є інші секти, які належать громадянам до тієї чи іншої групи визначити досить складно, оскільки вони по ряду ознак вже не класичні, але ще й не тоталітарні. До таких сект я відніс би адвентистів сьомого дня і старопятідесятніков. А далі йдуть вже власне тоталітарні секти, які несуть загрозу для суспільства, експлуатують своїх послідовників, контролюють їх свідомість, наживаючись на них. Сперечатися з адептами таких культів — все одно що сперечатися зі звукозаписним пристроєм, який відтворює задану програму і не може сприймати жодних аргументів.

Тоталітарна секта небезпечна відразу на чотирьох рівнях: особистості, сім’ї, суспільства і держави. По-перше, вона становить загрозу для особистості своїх адептів, пригнічуючи їх, перетворюючи на слухняних рабів. На рівні сім’ї тоталітарна секта руйнує зв’язку жертви з рідними і близькими — секти не терплять конкуренції, розуміючи, що, якщо у адепта залишаються соціальні зв’язки, він не буде повністю їм підконтрольний. На рівні соціуму тоталітарні секти небезпечні тим, що вони — на відміну від традиційних релігій, які збагачують суспільство, його культуру, — тягнуть з товариства людські та матеріальні ресурси. Небезпека тоталітарних сект на рівні держави визначається тим, що кожна з них — це побудоване на обмані і брехні невелика держава в державі, зі своїми законами і моральними нормами.

 • Чому, здавалося б, розсудливі люди поповнюють ряди тоталітарних сект? Такі екстравагантні персонажі, як «бог Кузя» або псевдоцілитель Грабовий, в принципі не повинні вселяти довіри будь-якому адекватній людині. Але раз по раз ми чуємо, що черговий релігійний гуру створив секту, залучаючи в неї людей, руйнуючи їх психіку, привласнюючи їх майно …
 • Лідер тоталітарної секти — це злоякісний нарцис, готовий дертися вгору по головах інших людей. Але не треба обманювати себе — такі люди можуть бути дуже розумними і харизматичними персонами. До речі, в цьому особливість тоталітарних сект: зазвичай вони існують не довше, ніж живе їхній лідер. Винятки з цього правила — такі як мормони і «Свідки Єгови», — поодинокі.

Як люди потрапляють до сект? Часто ми чуємо твердження, що нормальна людина в секту ніколи не потрапить, туди, мовляв, йдуть тільки слабкі і відсталі люди. Але насправді в секти ніхто добровільно не йде — в секти заманюють обманом, через недобросовісну рекламу і маніпуляції. І біда може трапитися з будь-якою людиною. Головне, щоб збіглися дві умови: повинна бути «приманка», відповідна особистим інтересам потенційного адепта. Запропонувати її потрібно в потрібний момент, коли жертва перебуває у вселяє стані. Найчастіше це означає, що людина переживає стрес, наприклад пов’язаний з побутовими проблемами, труднощами на роботі, переїздом на нове місце проживання, смертю чи хворобою близької людини. Сектології з цього приводу кажуть, що у кожного є свій гуру, і ваше щастя, якщо ви його ніколи не зустрінете.

 • Розкажіть про це детальніше …
 • Типовий образ сектанта — свідки Єгови, які підходять до перехожих, пропонують поговорити про Бога. Але це вже стара, відпрацьована модель. Зараз секти перенесли вербування діяльність в інтернет, в соціальні мережі. Небезпека нових методів вербування в тому, що з акаунтів в соцмережах можна дізнатися дуже багато про інтереси потенційної жертви і в динаміці відслідковувати її психологічний стан. І треба розуміти, що якщо на вулиці ми принаймні бачимо, з ким говоримо, то в інтернеті за личиною дівчата з Воронежа з товстої русою косою може ховатися товстий, чорнобородий гуру, провідний вербування в терористичне підпілля або секту самогубців …

Перший крок залучення в тоталітарну секту — привести людину на її територію, де він виявляється один в незнайомій йому обстановці. А це в силу людської природи може зробити нас більш вселяються і податливими. Щоб заманити на такі збори, треба знайти приманку. Які вони можуть бути? Це як на риболовлі, де різна рибка ловиться на щось своє — на хлібні кульки, на мормишку, на черв’ячка … У кожного з нас є свої слабкості, установки, інтереси і бажання. Необачно проявивши їх на публіці, ми ризикуємо отримати чимало проблем, у тому числі і попастися в мережі тоталітарної секти. Чи відчуваєте невпевненість в собі? Вас можуть запросити на зустріч, де будуть говорити про те, як виховати в собі лідера. Проблеми в особистому житті? Чекайте запрошення на тренінг, який допоможе вам в повній мірі розкрити свої чоловічі або жіночі якості. Проблеми зі здоров’ям? З’являється чудовий доктор, який, як обіцяють, не тільки поправить ваше здоров’я, але і вкаже на хвороби, яких у вас поки немає, але в майбутньому обов’язково будуть. Це може бути щось зовсім нешкідливе: запрошення на безкоштовний бізнес-тренінг або курси іноземної мови. Можуть покликати на курси ведичної кулінарії, на заняття йогою, східними єдиноборствами. Можуть запросити на веселу молодіжну тусовку. Можуть просто зацікавити пропозицією роботи, на якій нічого або майже нічого не потрібно буде робити, але гроші будуть текти річкою. Показово, що такі хитрощі вербувальників тоталітарних сект не сильно відрізняються від того, що роблять шахраї. Пропонується багато, відразу і безкоштовно. При цьому рішення вимагають прийняти не роздумуючи — тут і зараз. Воно й зрозуміло, якщо людина задумається і дізнається більше про те, що йому пропонують, шанси, що він попадеться на вудку, різко знижуються.

Підсумуємо. Все, що стосується тоталітарної секти, грунтується на обмані і експлуатації.

Якщо вас запрошували в одну організацію, але ви потрапили в щось зовсім інше — це як мінімум серйозний привід задуматися. Що ще важливо. Є загальні правила моральності і моралі, які поділяють і світські, і релігійні люди. Якщо хтось примушує ці норми переступити, пропонує вести проповідь, при цьому обманюючи людей, красти, вести нечесну життя — біжіть з такої організації.

Є вищі цінності, за які можна віддати життя. Але коли в ранг вищої цінності і єдиного боргу члена громади зводиться те, що корисно виключно для самої секти і її лідера, — це абсолютно неприйнятно з точки зору здорового релігійного світогляду.

 • Чи можна врятувати людину з тоталітарної секти?
 • Адепти тоталітарних сект знаходяться в зомбованих стані пригніченого свідомості. Головне завдання не вивести людину з секти, а змусити думати головою. Якщо це станеться, він покине її сам. В іншому випадку рано чи пізно секта сама його залишить — за великим рахунком адепт їй потрібен тільки до тих пір, поки може щось віддати — гроші, здоров’я, енергію. Коли все буде вичерпано, людина залишиться один, ніякої турботи і допомоги від секти він не отримає. Ситуацію посилить і те, що за віддані секті роки будуть втрачені практично всі соціальні зв’язки.

Секта прагне перервати будь-які відносини адепта з друзями і рідними, а ось самі рідні та близькі, щоб врятувати людину, повинні ці зв’язки зберігати. Це може допомогти піти з секти з меншими втратами.

ЯКЩО намагаються відняти ЖИТЛО

Особливою увагою тоталітарних сект користуються люди, які не мають спадкоємців або знаходяться в стані конфлікту з рідними і близькими. Секта починає «обробляти» власника житла, домагаючись, щоб він розірвав залишилися зв’язку зі світом. Паралельно проводиться думка, що «любити Бога» — значить пожертвувати йому все найцінніше. Причому сьогодні квартири рідко оформляються прямо на секти або їх лідерів, та ще й в якості подарунку. Квартиру зазвичай купують за символічні гроші або під гарантію надання меншою житлоплощі. Угода оформляється не на секту або її лідерів, а на посередників.

Але що робити, якщо ваш близький все-таки опинився в такій ситуації і має намір віддати своє житло? Постарайтеся вилучити у нього документи, без яких неможливо здійснення угод з нерухомістю. Напишіть заяву в поліцію. При цьому не обов’язково прямо когось звинувачувати, просто викладіть тривожні факти, а потім повідомите сектантів про те, що зробили. Зазвичай це відразу охолоджує їх запал. Якщо будуть загрози, відразу повідомляйте про них правоохоронні органи.

Готуйтеся до того, що сектанти будуть налаштовувати проти вас власника житла. Він може почати говорити, що питання, кому продати або подарувати квартиру, — це тільки його справа. З юридичної точки зору він має рацію, на чому і будують розрахунок шахраї. У такій ситуації треба «піднімати шум», привертати увагу максимально широкого кола людей — родичів і друзів людини, чиновників, журналістів.

 • Які організації ви відносите до тоталітарних сект?
 • Тут я можу висловити своє вагоме религиоведческое думку. Ось короткий список організацій, від яких краще триматися подалі, якщо ви хочете зберегти свої гроші і психічне здоров’я: саєнтологи, «Міжнародне товариство свідомості Крішни», мормони, «Свідки Єгови», Рідновірської (неоязичницький) рух, численні секти неоп’ятидесятників — «Слово життя »,« Жива віра »,« Жива вода »та інші. Анастасіївців, або «Дзвінкі кедри Росії», до слова, досить поширені в Краснодарському краї. Число тоталітарних сект велике, і будь-який список не буде навіть близько вичерпним. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті Російської асоціації центрів вивчення релігій і сект (https://iriney.ru).
 • Які больові точки в масштабах країни? Яка ситуація в Адигеї?
 • В першу чергу деструктивні культи вразили великі міста, такі як Москва і Пітер. Тривогу викликає ситуація в регіонах за Уралом. Причому чим далі від Уралу, тим ситуація складніша — до революції ці краї не встигли повністю християнізована, що позначається в наші дні. На півдні країни турбує, серед іншого, проповідь радикального ісламу. Ситуація в Адигеї в середньому більш-менш непогана, хоча сьогодні з наявністю інтернету географічна прив’язка вже не настільки актуальна. Крім того, у вашій республіці є різного роду псевдохристиянські секти.
 • Може бути, тоталітарні секти треба просто заборонити?
 • Я не працюю в правоохоронних органах і заборони не борюся. Для мене головне — просвітництво. Чим більше люди будуть знати правду про тоталітарні секти, тим більше у них буде можливість зробити правильний вибір. Але якщо секта закликає до екстремізму або, наприклад, провокує самогубства, закликає до насильства, то заборона очевидно необхідний. В цьому випадку тоталітарна секта ліквідується, у неї вже не буде можливості орендувати зали для проведення зборів. А це означає, що вона буде втрачати контроль над своїми адептами. Але я противник того, щоб людей заарештовували і садили в тюрми за членство в сектах — вони і без того є жертвами.

Фото Оксана Кульова. В рамках візиту в Адигеї А.Дворкін зустрівся зі студентами
Фото Оксана Кульова. В рамках візиту в Адигеї А.Дворкін зустрівся зі студентами
Складність тут в тому, що неможливо заборонити те, що не визначено в законі. А дати визначення тоталітарної секти з точки зору права дуже складно. Це проблема законодавців не тільки Росії, але і країн Європи, що мають свій важкий досвід боротьби з суспільно небезпечними видами сект. Проте зараз в Росії розробляється проект антисектантського законодавства, я входжу в комісію, яка цим займається.

Довести, що секта проповідує екстремізм, теж вдається не завжди. Поняття «екстремізм» досить загальне, його можна трактувати по-різному. Російські суди заборонили діяльність «Свідків Єгови», але ця заборона була оскаржена в Європейському суді з прав людини, і зовсім не факт, що в кінцевому рахунку цей міжнародний суд розділить позицію нашої країни.

Можна йти іншим шляхом — переслідувати лідерів тоталітарних сект за вчинення злочинів. Потрапивши в секту, люди стають, наприклад, жертвами шахрайства. Але, щоб почала працювати правоохоронна машина, потрібна скарга. Поки людина складається в секті, він не вважає себе потерпілим. А коли він покидає її — часто закінчуються терміни кримінального переслідування, та й сам факт передачі майна виявляється неможливо довести. Складно довести причинно-наслідковий зв’язок між вербуванням в секту і втратою фізичного і психологічного здоров’я. Наявність такого зв’язку складно довести, навіть якщо жертва вчинить самогубство. Не забудемо і про те, що покинули секти люди в основному бояться говорити про пережите ще протягом багатьох років.

 • Як ви ставитеся до Неоязичники? Це ще одне примітне явище наших днів.
 • Основою неоязичництва є псевдоисторическое міфотворчість, а його прихильники, вважаю, — це досить наївні люди. Щодо того, що собою представляло давнє слов’янське язичництво, немає практично ніяких письмових чи інших історичних джерел. Те, що сьогодні виставляється стародавніх слов’янських культом, — це по суті справи написані на коліні сучасні вигадки. Неоязичники в Росії спираються на нібито існуючі слов’яно-арійські веди. Але «Веди» є ритуальні писання арійських (тобто іранських) племен, в далекій давнині завоювали Індію і принесли в неї свої вірування. Це збірник стародавніх священних писань цих племен. У той час, за півтора тисячоліття до Різдва Христового, предки слов’ян жили десь в північно-східній Європі — дуже далеко від Індії. Повірити, що в ті давні часи дві групи розділених величезним відстанню племен, які знають про існування один одного, могли разом написати якісь тексти, може тільки нездатний до критичного мислення людина.

З цієї ж опери розповіді про велику давню слов’янську цивілізацію. Так, були великі цивілізації давнини, і ми бачимо матеріальні свідчення їх існування — ті ж єгипетські піраміди. А де твори великої дохристиянської цивілізації слов’ян? Нам відповідають — офіційна історія вводить в оману: і єгипетські піраміди, і інші пам’ятки старовини — це творіння рук наших далеких предків. Або заявляють, що Лондон — це стародавнє слов’янське місто «Лоно Дону». Таким людям і невтямки, що назва столиці Англії походить від латинського «Londinium» — так це місто називали заснували його древні римляни. І в цілому подібним псевдонаукових доводів не хочеться навіть опонувати …

 • Ще одна напасть наших днів — різного роду гіпнотизери та екстрасенси. Турбує, що багато, надивившись телевізора, починають вірити в їх надприродні здібності, готові платити за їх магічні послуги …
 • Ніяких екстрасенсів не існує. Є аферисти і шахраї, в цьому сенсі нічим не відрізняються від лідерів тоталітарних сект. І ще є дуже великий бізнес, заснований на вірі в надприродне, що підігрівається телешоу вельми сумнівної якості. У будь-якій аудиторії завжди буде відсотків тридцять людей з підвищеною сугестивністю. Якщо гіпнотизер запропонує присутніх підняти руки і спробувати зловити теплові промені, які він буде «випромінювати», обов’язково знайдуться ті, хто самі себе переконають, що відчувають жар.

Затем таких людей приглашают на сцену и начинают проделывать с ними разные фокусы. Занять место победителя в телевизионной битве экстрасенсов стоит больших денег. Но есть те, кто верит во все, что показывают по телевизору, поэтому такие затраты быстро отбиваются, когда победитель начинает гастролировать по стране, собирая плату за магические услуги.

Примерно так же действуют и различного рода целители, порой удивляющие доверчивых граждан способностью видеть их болезни — настоящие и будущие — на астральном уровне. Например, когда такой целитель видит перед собой человека в зрелом возрасте, он укажет на возможные проблемы с сердцем и, скорее всего, не ошибется.

Как обезопасить податливых людей от таких аферистов? Предложить им посмотреть посвященный рынку магических услуг трехсерийный документальный фильм «Идущие к черту» Бориса Соболева. Это качественная журналистика, показывающая магов, гадалок, гипнотизеров и экстрасенсов такими, какие они есть, — людьми с выжженной совестью, которым никого не жалко и для кого главное — нажива.


В завершение встречи Александр Дворкин призвал читателей «СА» беречь себя и внимательнее относиться к себе и окружающим. «Стать жертвой сектантов может любой человек. Поэтому всегда мыслите критически и будьте внимательны к тем, кто находится рядом с вами», — сказал он, также пожелав успехов, благополучия и процветания всем жителям Адыгеи.

Совет

КАК ПОМОЧЬ БЛИЗКИМ

Большая часть людей, попавших в тоталитарную секту, рано или поздно выходит из нее. Но то, как быстро ваш близкий уйдет из секты и в каком состоянии он будет, во многом зависит от вас и от других членов вашей семьи.

В любом случае будьте готовы к достаточно долгосрочным усилиям. Если не удалось помочь в течение первых нескольких недель после первоначального знакомства с сектой, для возвращения к нормальной жизни потребуются усилия всей семьи в течение как минимум нескольких месяцев, а то и лет. Но для этого каждый должен хорошо знать, как ему следует себя вести.

Не пытайтесь разубеждать — это только еще больше испортит отношения. Тоталитарные секты, как правило, заинтересованы в разрыве нового адепта с его несектантским окружением. Для этого сектантские «учителя» заранее объявляют, что домашние их новой жертвы, скажем, слишком привязаны к «этому злому миру» и поэтому сделают все возможное для того, чтобы принудить новообращенного «сойти с пути спасения». Таким образом, ваша эмоциональная реакция будет только на руку секте и послужит для вашего близкого еще одним подтверждением истинности его новой веры.

Обговорите условие: вы не критикуете его «организацию» (термин «секта» при этом лучше не использовать), ваш близкий не занимается дома пропагандой и не пытается втянуть других членов семьи.

Помните, что ваш близкий находится в психологической зависимости от секты, причем его собственная личность подавлена и заменена набором сектантских поведенческих, эмоциональных и мыслительных штампов. Ваша задача — сохранить хотя бы минимальный контакт с его подавленной подлинной личностью.

Ни в коем случае не давайте ему денег — они будут немедленно переданы секте.

Показывайте своим поведением, что вы признаете за вашим близким право на свой выбор, даже ошибочный, и что ваш близкий дорог вам сам по себе, независимо от его убеждений. Однако старайтесь в общении с ним возвращать его в те моменты прошлой жизни, когда он был счастлив и вы ощущали себя единой семьей. Такая тактика преследует две цели. Во-первых, оставить вашему близкому эмоциональную «нить Ариадны», по которой он в случае кризиса внутригрупповых отношений и переоценки своего участия в секте смог бы выбраться из ее психологического лабиринта. Во-вторых, он не будет воспринимать вас ни как врага, ни как объект для вербовки, что пригодится, если вам удастся устроить так называемую интервенцию. Имеется в виду сессия интенсивного «консультирования по выходу» из секты. Чтобы провести такую интервенцию, нужен специалист-психолог, сведущий в сектоведении.

Следует собирать всю возможную информацию о секте, но втайне от вашего близкого, чтобы его не раздражать. Вся информация, альтернативная сектантской, разом задействуется во время интервенции. Не следует выдавать критическую информацию по порциям — эффекта все равно не будет.

Налаживайте контакты с людьми, у которых то же несчастье, а также с бывшими членами тоталитарных сект, ответственными чиновниками, журналистами, сотрудниками правоохранительных органов, юристами.

Понять суть психологического механизма тоталитарного сектантства можно, ознакомившись с книгой Стивена Хассена «Освобождение от психологического насилия» (СПб., 2001). Начальные сведения можно получить на сайте психолога Евгения Волкова. Ссылку можно найти на сайте Центра св. Иринея Лионского (http:// iriney.ru). И все же обратитесь в ближайший к вам центр, занимающийся проблемами тоталитарных сект. Список таких организаций можно найти на том же сайте http:// iriney.ru.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *